Po aktualizaci Lightroom pro iOS zmizely všechny fotografie uživatelů

Po aktualizaci Lightroom pro iOS zmizely všechny fotografie uživatelů

Data obnovit nelze, společnost Adobe se všem poškozeným omlouvá.

18.srpna 2020 si bude mnoho uživatelů Adobe Lightroom dlouho pamatovat. Aktualizovaná aplikace verze 5.4 pro iPhone a iPad najednou začala vymazávat fotografie, hotové presety a u některých dokonce i informace o vodotisku ze zařízení uživatelů. Štěstí měli pouze ti uživatelé, jejichž gadgety byly synchronizovány s cloudem Lightroom, a také uživatele Android, Windows a MacOS. Škoda způsobená neúspěšnou aktualizaci pro jednotlivé uživatele - tisíce fotografií zpracovaných během několika let, a také stovky amerických dolarů vynaložených na nákup presetů pro zrychlené zpracování fotografií.

Na chybu narazili jak majitelé placeného předplatného, kteří spustili aplikaci po aktualizaci na verzi 5.4, tak i uživatelé, kteří ji nainstalovali z AppStore 18. srpna a zvolili zkušební období zdarma.

Poškozené spojuje jedná věc - absence synchronizace s cloudem Lightroom a zálohování jejich souborů.

19. srpna byla vydána další aktualizace 5.4.1, která nevymazávala, ale bohužel I neobnovovala smazané soubory.

On August 19, the next update 5.4.1 was released. It did not delete files, but neither did it help in recovering the erased data. Zástupce společnosti Adobe se poškozeným omluvil a poznamenal, že obnovit smazané fotografie a presety možné není.

Adobe извинился перед пострадавшими

Některým šťastlivcům se však zcela nebo částečně podařilo obnovit data vymazaná aplikací – to jsou buď ti, kteří nastavili synchronizaci s cloudem Lightroom, nebo ti, kteří vytvořili záložní soubory na jiných místech.

Некоторые счастливчики смогли полностью или частично восстановить удалённые приложением данные

Snažíme se pravidelně připomínat, že včasné zálohování všech důležitých informací je nejlepší ochranou před podobnými problémy. Existuje pravidlo zálohování „3-2-1“, vynalezené zrovna fotografem Peterem Kroghem: pro zajištění bezpečnosti dat je nutné mít tři záložní kopie ve dvou různých fyzických formátech a přitom jednu z kopií je nutné umístit mimo hlavní infrastrukturu. Jinou variantou je umístění na serverech, ve spolehlivém datovém centru nebo v cloudovém úložišti, kde jsou data uložena v několika záložních kopiích na různých serverech pro zajištění bezpečnosti a dostupnosti souborů i v případě, kdy jeden ze serverů přestane reagovat nebo fungovat.

Vytvořit svou zálohu

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Avatar

    Zpráva o pravopisné chybě

    Následující text bude zaslán naší redakci: