Licence pro Windows Server: Pronajmout nebo koupit?

Licence pro Windows Server: Pronajmout nebo koupit?

Server bez specializovaného softwaru je prostě výkonný počítač. Pro servery jsou poskytovány speciální serverové verze operačních systémů a aplikací. Pokud potřebujete server se softwarem Microsoft (Windows OS, SQL server, Exchange server, RDP), budete si k němu muset zakoupit serverovou licenci.

Serverová licence však neznamená, že uživatelé a jejich zařízení mají zákonné právo připojit se k serveru. Pro přístup mohou být vyžadovány další licence CAL. Podívejme se, jaký je rozdíl mezi klientskými a serverovými licencemi.

Klientské licence

Začněme klientskými licencemi — CAL (Client Access License). Jsou rozděleny do dvou typů:

 • Licence CAL pro uživatele (User CAL). Tento typ licencí je výhodný v případech, kdy uživatel potřebuje poskytnout přístup k serveru z různých zařízení: z notebooku, telefonu, domácího nebo pracovního počítače atd.
 • Licence CAL pro zařízení (Device CAL). Tento typ licence je výhodný, pokud je počet uživatelů větší než počet zařízení, například pokud se zaměstnanci střídají v práci na stejném počítači, se kterým se připojují k serveru.

Navíc, pokud má organizace několik serverů, pak mu jedna licence CAL uživatele umožňuje legálně pracovat s kterýmkoli ze serverů. Totéž platí pro licence CAL pro zařízení – jejich prostřednictvím můžete volně pracovat se všemi existujícími servery.

Serverové licence

Serverové licence jsou zase rozděleny podle typu pro:

 • Licence Datacenter (pro prostředí cloud a Datové Centrum s vysokým stupněm virtualizace);
 • Licence Standard (pro fyzické či minimálně virtualizované prostředí);
 • Licence Essentials (pro malé organizace ne více než 25 uživatelů a 50 zařízení). Dobrou zprávou je, že při používání licence Essentials nejsou potřeba licence CAL.

Serverové licence jsou navíc dostupné ve 2jádrové a 16jádrové verzi.

Zároveň platí zákonné požadavky ze strany společnosti Microsoft, které je třeba dodržovat:

 1. Všechna fyzická jádra na serveru musí být licencována.
 2. Minimální balíček 2jádrových licencí pro server je 8 ks. (nebo jedna 16jádrová licence).
 3. Minimální balíček 2jádrových licencí pro procesor je 4 ks. (toto pravidlo je zahrnuto, pokud je počet procesorů větší než dva).
 4. Balíček licencí Essentials uděluje právo používat jednu fyzickou instanci systému Windows Server na jednom serveru, a:
  1. neexistuje žádný terminálový přístup;
  2. neexistuje možnost použití virtuálních strojů;
  3. nejsou podporovány více než 2 fyzické procesory na serveru;
  4. není podporováno více než 64 GB paměti RAM.
 5. Balíček licencí Standard uděluje právo používat jednu fyzickou a dvě virtuální instance systému Windows Server na stejném serveru.
 6. Balíček licencí pro Datacenter uděluje právo používat jednu fyzickou a libovolný počet virtuálních instancí Windows Server na jednom serveru.

Kdy je vlastní licence výhodnější

Pronájem licence skrývá nejen výhody, ale i některé nepříjemnosti. Výhoda je zřejmá: krátkodobě je to levnější než kupovat licence do vlastnictví. S nepříjemnostmi je ale všechno trochu jinak a nejsou na ně upozorňováni na každém rohu.

Prvním problémem, se kterým se můžete setkat, je regulace činností těch, od kterých si můžete požadované licence pronajmout, konkrétně: SPLA partneři, tedy poskytovatelé hostingu licencovaní společností Microsoft. A tyto předpisy definují takové momenty jako:

 • příslušnost k pracovním stanicím, tj. pracovním stanicím, na kterých jsou nainstalovány produkty společnosti Microsoft v rámci programu SPLA, musí být ve vlastnictví partnera SPLA nebo si je musí partner pronajmout. Produkty zahrnují nejen operační systémy, ale také aplikace jako Office, Project nebo Visio;
 • Poskytovatel služeb může instalovat software prostřednictvím SPLA a instalovat na servery vlastněné klientem, ale servery musí být pod plnou správou a kontrolou poskytovatele služeb;
 • Společnost Microsoft má právo kdykoli zkontrolovat, zda zpráva partnera SPLA odpovídá skutečnému stavu věcí.

Jinými slovy, je vaší odpovědností předat plnou kontrolu nad vaším serverem osobě, od které si pronajímáte licenci. Pokud máte co skrývat nebo prostě nechcete, aby na Váš server měly nekontrolovaný přístup neoprávněné osoby, i když se jedná o zaměstnance předních a spolehlivých společností, pak pronájem licencí rozhodně není Vaší volbou.

Druhým nepříjemným a dokonce nebezpečným momentem, který vás může potkat, je nedostatečná ochrana před nepoctivostí hostitele. Přes všechna ujištění se maskuje jako licencovaný software hostitel může dobře poskytovat pirátský software. Jiná situace, o něco méně hrozivá, je, když existuje smlouva o partnerství se společností Microsoft, ale informace o vydaných licencích a platbách za ně z nedbalosti nebo nekalého úmyslu poskytovatele hostingu nejsou ze strany společnosti Microsoft řádně uvedeny.

Po jedné z kontrol ze strany Microsoftu mohou nastat problémy nejen pro hostitele, který software k pronájmu poskytl, ale také pro klienta. Jednoduše proto, že po zákonných požadavcích společnosti Microsoft na současného hostitele, aby odstranil padělaný software, bude muset klient naléhavě hledat jiného hostitele jeho dat a pokračovat v jeho používání. Mezitím jde o to, že to bude vyžadovat čas, peníze a nervy. Pokud je licence na serveru Vaše, nebudou na ni žádné stížnosti.

Nyní, když jste upozorněni na nuance licencování, můžete učinit vážené konečné rozhodnutí. Rádi Vám poskytneme servery ve spolehlivém datovém centru v Evropě, které můžete využívat s vlastními licencemi.

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Avatar

  Zpráva o pravopisné chybě

  Následující text bude zaslán naší redakci: