Praha se stala centrem evropského kosmického výzkumu

Praha se stala centrem evropského kosmického výzkumu

Jak poznamenal Raymond Johnston, Česká republika se stala klíčovou zemí v rostoucím vesmírném průzkumu Evropské unie. Od 12. května 2021 sídlí v Praze, hlavním městě České republiky, nová Agentura Evropské unie pro vesmírný program (EUSPA). A význam nové agentury bude i nadále růst, protože vesmírné technologie se stávají stále více součástí každodenního života.

Rozhodnutí umístit nové centrum v Praze bylo částečně způsobeno investicí české vlády do českého leteckého a kosmického sektoru, investice, která prokázala, že země je připravena stát se významným hráčem v sektoru high-tech.

„Naše ekonomika, naše společnost a naše bezpečnost stále více závisí na vesmíru. Před Evropou jsou neuvěřitelné příležitosti, které byste si neměli nechat ujít. Vytvořením EUSPA Evropská unie dále zvýší návratnost investic členů EU do vesmírného programu EU tím, že posílí svůj příspěvek k prioritám Unie“, — řekl výkonný ředitel EUSPA Rodrigo da Costa při otevření agentury.

„Toho dosáhneme především prostřednictvím synergií mezi různými složkami programu, zejména navigací, pozorováním Země a zabezpečenou komunikací, abychom stimulovali inovace v celé řadě odvětví“, — dodal.

Vstup do vesmírného závodu

Rozhodnutí hostit zde novou agenturu nebylo neočekávané. Byl to vyvrcholení mnohaletého úsilí českých partnerů o spolupráci s Evropskou unií.

Vyjednávací tým, jehož členem byl Vladimír Remek, první český kosmonaut, který cestoval do vesmíru, pomohl v roce 2012 přivést z Bruselu do Prahy Agenturu pro evropský GNSS (GSA). O tom, že v Praze existují vhodné podmínky a perspektivní vesmírné projekty českých firem, musel český tým přesvědčit Francii a Velkou Británii a následně i lídry v průzkumu vesmíru v EU.

GSA byla zodpovědná za dohled nad navigačním satelitním systémem Galileo, který vytvořila EU s pomocí ESA. Galileo konkuruje americkým systémům GPS, ruskému systému GLONASS a čínskému navigačnímu systému Bei Dou.

Letecký a kosmický průmysl a rozvoj informačních technologií

EUSPA výrazně rozšiřuje GSA, takže jeho umístění v Praze, kde už GSA sídlilo, dávalo logický smysl. Kromě převzetí role GSA při řízení systému Galileo a souvisejících navigačních služeb EUSPA také koordinuje další satelitní systémy a související projekty. Je zodpovědný za 26 satelitů na oběžné dráze. Další dva budou vypuštěny na konci roku 2021 a čtyři během příštího roku. Jejich úkolem bude vylepšit navigační systém Galileo.

Provozuje navigační systém EGNOS používaný na letištích. Systém zlepšuje přesnost stávajících navigačních systémů a pomáhá při přistání. EGNOS také podporuje zemědělce, kteří mohou používat satelitní snímky ke kontrole úrody a úpravě používání hnojiv a chemikálií.

EUSPA nyní převezme nový evropský projekt Copernicus pro dálkové sledování Země. Sleduje přírodní katastrofy, bezpečnostní krize a výstavbu infrastruktury. Agentura také nově provozuje platformu GOVSATCOM určenou pro bezpečnou satelitní komunikaci.

EUSPA aktivně spolupracuje se všemi startupy, které motivuje k využívání systémů Copernicus, EGNOS a Galileo, takže i IT sektor v České Republice získal obrovskou motivaci růst, poznávat IT a využívat více zdrojů ve stávajících datových centrech.

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Avatar

    Zpráva o pravopisné chybě

    Následující text bude zaslán naší redakci: